Możliwość przechowywania kwiatów ma duże znaczenie ze względu na opłacalność produkcji. Cechą charakterystyczną naszego rynku jest nierównomierny popyt na kwiaty w ciągu roku, co wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na kwiaty w dniach popularnych imienin, świąt lub uroczystości państwowych. W miesiącach letnich obserwuje się nadprodukcję kwiatów w szklarniach, a równocześnie popyt na nie jest mały i producenci mają duże trudności ze zbytem kwiatów po opłacalnych cenach twierdzi Poczta Warszawa kwiatowa. Wiele kwiatów, produkowanych zwłaszcza w wielkotowarowych kombinatach szklarniowych, marnuje się.
Jedną z możliwości dostosowania podaży do wymagań rynku jest przechowywanie kwiatów przez odpowiednio długi czas w chłodni i dostarczanie ich na rynek w miarę potrzeby. Dzięki długotrwałemu przechowywaniu kwiatów w chłodniach można zapewnić ich podaż na rynku w zimie, a nawet dzięki znacznemu obniżeniu temperatury w szklarniach i przesunięciu kwitnienia – na wczesną wiosnę. Długoterminowe przechowywanie kwiatów umożliwia także ograniczenie uprawy niektórych gatunków w szklarniach na korzyść ich uprawy w nie ogrzewanych tunelach foliowych. Wiąże się to ze znaczną oszczędnością energii i możliwością uprawy na tej powierzchni szklarni innych roślin. Przechowywanie kwiatów umożliwia także przygotowanie dużych partii kwiatów do wysyłki na eksport, ułatwia organizację pracy w zakładach ogrodniczych, zmniejsza straty w obrocie. Metody przechowywania • muszą jednak zapewniać dobrą jakość i trwałość kwiatów po ich wyjęciu z chłodni.
Tylko kwiaty pochodzące ze zdrowych roślin będą się dobrze przechowywały i zachowają dobrą trwałość po wyjęciu z chłodni. Nie nadają się do długiego przechowywania kwiaty porażone przez choroby, a zwłaszcza przez szarą pleśń, oraz kwiaty zaatakowane przez szkodniki, ponieważ uszkodzone tkanki produkują więcej etylenu i tracą więcej wody. Kwiaty przeznaczone do przechowywania należy ciąć w odpowiedniej fazie rozwoju, zwykle we wcześniejszej niż przeznaczone do bezpośredniej sprzedaży. Przed umieszczeniem w chłodni kwiaty należy opryskać fungicydami przed rozwojem szarej pleśni.
Kwiaty przechowuje się w chłodni zarówno na sucho, jak i na mokro Przechowywanie na mokro jest w Polsce bardziej rozpowszechnione Sposób ten można stosować dla kwiatów w pełni rozwiniętych, gdy przechowywane na sucho łatwiej ulegają zgnieceniu. Uzyskanie dobrych wyników przechowywania na mokro jest możliwe dzięki utrzymaniu w chłodni wysokiej wilgotności względnej powietrza (90- 95%). co zapobiega spadkowi świeżej masy kwiatów oraz zapewnieniu właściwego wietrzenia. Jeśli przechowywane są na mokro, to wymiona powietrza w chłodni jest konieczna ze względu na wydzielany przez kwiaty etylen i inne substancje lotne. Obecność etylenu w komorze chłodniczej powoduje przyspieszone starzenie się kwiatów. Z tego względu nie poleca się przechowywania ich razem z owocami lub warzywami wydzielającymi duże ilości etylenu zauważa kwiaciarnia https://poznan.telekwiaciarnia.pl. Należy również usuwać z komór chłodniczych rośliny porażone przez choroby, gnijące oraz unikać zanieczyszczenia spalinami powietrza w komorach. Według zaleceń amerykańskich dla kwiatów przechowywanych na mokro powietrze w komorze chłodniczej powinno być wymieniane raz na godzinę. Wady przechowywania kwiatów no mokro to potrzeba znacznie większej powierzchni w komorze chłodniczej niż przy przechowywaniu na sucho oraz na ogół krótszy czas przechowywania.
Kwiaty przechowywane na sucho muszą być opakowane w papier, worki z folii polietylenowej lub kartony. Przed zapakowaniem powinny być one dobrze schłodzone. Sposoby schładzania kwiatów opisano szczegółowo w rozdziale o transporcie kwiatów. Przechowywanie na sucho umożliwia znaczną oszczędność miejsca w chłodni i dłuższe przetrzymywanie kwiatów. Jest ono jednak bardzo pracochłonne ze względu na konieczność pakowania kwiatów i zgrzewania folii.
Przed przechowywaniem na sucho kwiaty należy kondycjonować, tj. przetrzymywać przez 20—24 godziny w roztworach preparatów za-zwierających substancje odżywcze, bakteriobójcze i grzybobójcze oraz chroniące kwiaty przed działaniem etylenu. Na naszym rynku można nabyć gotowe preparaty do kondycjonowania kwiatów przed przechowywaniem: Proflovit-81-P, do kondycjonowania goździków, lilii, mieczyków, i Proflovit-Rosa, do kondycjonowania róż. Preparaty do kondycjonowania kwiatów ciętych powinny być rozpuszczane w czystej wodzie, najlepiej destylowanej lub odmineralizowanej. Jeśli stosuje się wodę wodociągową, należy ją przegotować i zlać znad wytrąconego osadu. Kondycjonowanie powinno się odbywać w czystych, plastykowych pojemnikach. Nie nadają się do tego celu naczynia metalowe, nawet emaliowane, ‘ponieważ zmniejszają one skuteczność działania preparatu.